5.5.2023 Dům a zahrada 0

Na padesát tisíc kultivarů tvoří širokou paletu barev denivek. Původní vlastí těchto květin je Asie, přesněji Čína s Japonskem a Koreou. Stejně jako většina tamních rostlin neslouží denivky jen k okrase, mají své místo v kuchyni. Jejich kořen chutná podobně jako křen a tak zastává denivka žlutá jeho místo. Také poupata se dají konzumovat. Servírují se vařená i syrová a připomínají fazolové lusky. Vzhled rostliny je obvykle s tlustým kořenem, z nějž vyrůstá dekorativní trs zelenajících se listů.
včeličky u květů
Přízemní pupeny se změní na dlouhé a vysoké květní lodyhy s květy podobnými jako mají lilie. Jakou bude mít květ barvu, záleží na kultivaru. Nejčastěji se vyskytují krémové, žluté, oranžové a červené s fialovou. Jejich velikost je různá, klidně mohou mít i 17 centimetrů v průměru a 40 květů do počtu na jedné rostlince. Kvetou od května, nejčastěji přelom června a července a pozdní kultivary dokvetou ještě i v srpnu. Protože denivky nejsou náročné na stanoviště, lze je mít téměř kdekoliv na zahradě. Ocení však kvalitní a na živiny bohatou půdu. Slunné místo i polostín je ideální v době, kdy kvetou. Chceme-li vykouzlit opravdu krásnou a bohatou flóru, doporučuje se pěstovat ji ve skupině spolu s dalšími trvalkami, jako jsou například žluťochy nebo kopretiny.
Přestože denivky řadíme do kategorie dlouhověkých trvalek, které na jednom místě vydrží i několik let, je vhodné je kvůli jejich velikosti jednou za tři roky protřídit a rostliny rozdělit. Tímto způsobem jde vlastně i o množení, raději však tyto úkony provádíme na jaře. U oddělených květin zredukujeme zelené listy, kořeny vhodně rozdělíme do plochy připravené pro výsadbu a přisypeme kvalitní zeminu. Nesmí být ale příliš hluboko. Takové rostliny pak pokvetou málo nebo vůbec a může uhynout.
květy denivky
Aby lépe denivky rostly, je vhodné mít kořenový krček 1-2 centimetry pod povrchem a pak také můžeme přispět ještě kompostem, mulčem nebo kůrou. Dobrá zálivka je ovšem základem. Pozor ale při výběru, ať nekupujeme zajíce v pytli. Kontejnerované rostliny ze zahradnictví lze sázet po celou sezonu, ale na podzim už jen měsíc před prvními mrazy, aby denivky dobře zakořenily. Vhodné je nakupovat také na výstavách, protože líbivé květiny si odneseme domů a pokud nemáme k dispozici zahradu, moderní nižší kultivary lze pěstovat i v květináčích.