16.6.2018 Dům a zahrada 0

Hledáte ideálního pomocníka, který vás ochrání před slunečními paprsky? Anebo jen potřebujete vytvořit příjemnou atmosféru při čtení knihy, při relaxaci na pohovce, nebo při práci na počítači? Stínící technice se dnes věnují stovky firem a vybírat můžete z mnoha typů vnitřních i venkovních systémů.
žaluzie na okně.jpg


Možností je více


Pamatujte na to, že nejste odkázáni pouze na jedno řešení, lze je i vzájemně kombinovat a především sladit s okolním prostředím. Liší se od sebe materiálem, způsobem ukotvení, ovládacími prvky, velikostí, náročností na údržbu a estetickým dojmem.


Nejčastěji využívané systémy jsou látkové rolety, rolety den – noc, římské rolety, twintex, závěsy, posuvné japonské stěny, dřevěné a hliníkové lamelové žaluzie, svislé látkové žaluzie, markýzy a pergoly. Výrobci ve svých vzorkovnících nešetří vzory a barvami, v současné době lze se stíněním v místnostech doslova čarovat.
stažené žaluzie.jpg


Odborná montáž


Jednoduché hliníkové lamely, nebo dřevěné rošty či látkové závěsy zvládnete upevnit do oken a rámů svépomocí, jiná situace nastane u složitějších technologických řešení. Obracejte se na odborníky vždy raději s předstihem, navíc máte na prováděnou práci záruku. Výhodou je i konzultace zdarma ohledně vhodnosti jednotlivých typů stínící techniky, některé firmy vám umožní dokonce porovnávat mnohé z nich na ukázkové realizaci, nebo alespoň na firemních prospektech.
spuštěné rolety.jpg


Vnější, nebo vnitřní


Rozhodovací proces, zda vybrat vnější nebo vnitřní techniku, přizpůsobujte množství tepelného záření, které hodláte propustit do místnosti. Významným pomocníkem je v tomto směru především venkovní zastínění, které slunce odráží ještě před tím, než pronikne do interiéru. Např. vnitřní žaluzie pracují jako akumulační kamna, zvláště tmavá barva lamel pohlcuje paprsky důkladně a vyzařuje jímané teplo do místnosti.