27.12.2018 Sport 0

Tento horský velikán se vypíná do nadmořské výšky 4810 metrů. Někdy se tento údaj liší, není to nepřesností měření, ale protože je pokrytý ledovcem o výšce 14-23 metrů. Ledovec stále pracuje a tak se tyto výpočty občas rozcházejí. Doposud panují spory o tom, zda jeho vrchol leží celý na území Francie.
město pod chamonixem
Spousta alpinistů se vydává bez horského vůdce pokořit tuto horu a tak muselo být přijato opatření, které od roku 2019 omezuje jejich počet na 214 denně. Je to hlavně z důvodů přelidněnosti a tím se zvyšujícím počtem častých neštěstí i zhoršování životního prostředí v této oblasti.
Hora je také oblíbeným cílem horolezců, lyžařů, snowboardistů a v létě převažuje golf, paragliding a horská kola.Nezapomenutelný je výlet na Aiguille du Midi, lanovkou s největším převýšením v Evropě, odkud vás čekají úchvatné pohledy na Mont Blanc a ostatní alpské ledovce. Tato lanovka má dvě části, přičemž druhá je bez jediného podpůrného pilíře. Uprostřed hory pak výtahem vyjedete na další vyhlídkové terasy v nadmořské výšce 3 842m. Zde je i jedna skleněná, pouze pro otrlé, pod níž je kilometrová propast.
lanovka na chamonix
V roce 1865 zde byl otevřen nejvýše položený horský tunel v Evropě, který spojuje Chamonix a italské turistické středisko Courmayeur, měřící téměř 12 kilometrů. Údolí je jednou z nejvíce seizmických oblastí ve Francii, v roce 1817 došlo v oblasti k zemětřesení, které mělo sílu až 8,0 stupňů. Samotné městečko byla původně malá, ubohá víska, která bojovala o přežití a byla často přímo ohrožována postupujícími ledovci. S příchodem turistiky se postupně stala nejznámějším francouzským střediskem. Počet stálých obyvatel nepřekračuje 10 tisíc, ale návštěvníků se zde vystřídá přes 5 miliónů ročně.
chamonix horní stanice
V roce 1924 se zde konaly zimní olympijské hry. Stojí za to navštívit i místní muzeum ledovců, ledovcovou jeskyni nebo zajet zubačkou k druhému největšímu ledovci v Alpách, který má délku přes 7 km. Po tom všem můžete po pěší promenádě projít centrum města a navštívit některou místní restauraci. Město má ve srovnání s mnoha jinými alpskými středisky úžasné charisma, ale ve Francii se vyplatí navštívit i jiné oblasti .